Första sidan
Historia
Tidtabell
Charter
Kvalitetspolicy
Kontakt
Suomeksi

Matkahuoltos landsomfattande tidtabeller klicka här

Tidtabeller
01.06.2017 - 31.05.2018

Till Vasa

M-F* Skold. M-F M-F M-F M-F M-F* Skold. M-F
Töjby
 
 
 
08.00
 
 
 
 
 
Korsnäs
 
06.30
 
08.20
 
 
-
 
 
Bergö
 
-
 
-
07.55
 
-
 
 
Molpe
 
06.40
 
08.30
08.30
 
-
 
 
Nyby
06.25
06.40
07.25
-
-
10.20
-
 
 
Petalax
06.30
06.45
07.30
08.501
08.50
10.25
12.15
15.105
 
Åminne
-
-
-
-
-
-
12.30T
-
 
Yttermalax
06.40
07.05
07.45
09.10
09.10
10.40
12.30
15.30
 
Havras
06.45
-
07.50
 
 
10.45
12.35
-
16.20
Paxal
06.50
-
07.55
 
 
10.50
12.35
-
16.15
Övermalax
06.55
-
08.00
 
 
10.55
12.40
-
16.15
Vias
06.55
-
08.00
 
 
11.00
12.45
-
16.10
Yttermalax
07.05
07.051
08.05
09.10
09.10
11.052
12.50
15.30
16.30
Solf kby
-
-
08.15
 
-
11.15
-
-
-
Solf barkamo
07.10
07.10
08.20
09.20
09.20
11.20
13.00
15.40
16.40
Vasa
07.40
07.40
08.45
09.40
09.40
11.40
13.20
16.054 
17.00 
* Under skolåret T Ringbud tfn 347 0450, 1 timme före avgång
1 Bussbyte till Vasa 2 Bussbyte till Petalax 3 Bussbyte till Övermalax 4 Motorvägen från/till Vasa
5 Skolbacken 6 Vid behov  

Från Vasa

  M - F* M - F* M - F M - F M - F Skold. Skold. M - F
Vasa
07.504

10.35

14.10
15.30>
-
16.15
16.15
17.15
Solf barkamo
08.00
10.50
14.30
15.45
-
16.30
16.30
17.35
Solf kby
-
-
14.35
15.55
-
-
-
-
Yttermalax
08.10
11.05
14.45
16.053
16.05
16.40
16.40
17.45
Vias
-
-
-
-
16.10
16.45
-
17.50
Övermalax
-
-
-
-
16.15
16.50
-
17.50
Paxal
-
-
-
-
16.15
16.50
-
17.55
Havras
-
-
-
-
16.20
16.55
-
18.00
Yttermalax
08.10
11.05
14.45
16.05
16.30
17.00
-
18.05
Åminne
-
-
-
-
-
-
-
18.106
Petalax
08.40
11.15
15.00
16.20
-
17.10
-
18.25
Nyby
-
-
-
-
-
17.206
-
-
Molpe
-
-
15.20
16.30
-
-
17.00
-
Korsnäs
-
-
-
16.45
-
-
17.10
-
Bergö
-
-
16.00
-
-
-
-
-
Töjby
-
-
-
17.00
-
-
-
-
* Under skolåret T Ringbud tfn 347 0450, 1 timme före avgång
1 Bussbyte till Vasa 2 Bussbyte till Petalax 3 Bussbyte till Övermalax 4 Motorvägen från/till Vasa
5 Skolbacken 6 Vid behov  

Skolbussar Till och Från Petalax

Vasa
07.50
16.05
Klockarbacken
08.10
15.35
Tuv
08.25
15.25
Petalax
08.45
15.10
 
Vias
08.10
15.45
Langerskogen
08.15
15.40
Övermalax
08.15
15.35
Vias Elektriska
08.20
15.30
Malax HVC
08.30
15.25
Petalax
08.45
15.10
 
Velkmossen
08.05
15.40
Nyby
08.20
15.25
Petalax
08.40i
15.10
 
Bergö
07.55
16.00
Molpe
08.30
15.20
Patalax
08.45
15.10
Vasa
09.40
14.10
 
Snickaris
07.55
15.55
Långåminne
08.00
15.55
Paxal
08.05
15.45
Havras
08.10
15.30
Lenni Back
08.20
15.25
Petalax
08.45i
15.10
 
Smedbacken
08.05
15.45
Taklax
08.15
15.40
Korsbäck
08.25
15.30
Petalax
08.45i
15.10
 
Helenelund
08.10
15.45
Harrström
08.15
15.40
Korsnäs
08.20
15.35
Molpe
08.30
15.25
Petalax
08.45i
15.10
 
i Kombinerar i Petalax till Vasa

Besökare:

leif.soderman@strandlinjetrafik.fi
ulf.lidman@strandlinjetrafik.fi